sobota 26. dubna 2008

Dojmy čtenářů

"Pamatuju si, jak jsem ve školní knihovně nenápadně ukradl knížku Šikovnej kluk od Inger Edelfeldtové. Omlouvám se! Omlouvám se, krást jsem nechtěl, ale taky jsem nechtěl, aby se mi vysmálo celé město […] Slova v knížce byla TÍM JEDINÝM, co mě přimělo žít, přežít, odvážit se vkročit do dalšího dne. Knížka o klukovi, co se pere se svou homosexualitou, aby nakonec našel odvahu. Odvahu najít v sobě sílu. DĚKUJI, INGER EDELFELDTOVÁ! Tehdy jsem si to asi neuvědomil: Zachránila jste mi život. Vaše slova mi pomohla odehnat myšlenky na sebevraždu a na tu pakáž z našeho městečka. Tisíckrát, tisíckrát děkuju!!! […] A ty mami… chceš porozumět? Přečti si ji také."

Kevin Zaar, švédský dokumentarista


"Je opravdu překvapivé, že kniha je literární prvotinou spisovatelky-ženy. Je psaná v první osobě a na mnoha místech jsem měl pocit, jako by to bylo mé vlastní vyprávění, že to já popisuji své zážitky, emoce, touhy, strachy..."

"Mozart", čtenář z Polska


"Román popisuje příběh hodně podobný tomu mému. Jsem autorce moc vděčný za to, že mi ukázala, jak přijmout sám sebe. Teď jsem vyautovaný a hodně happy! Už delší dobu mám přítele. Ještě jednou: Díky!"

čtenář z Německa


"Vřele doporučuji. Knížka se čte velice dobře, měl jsem ji přečtenou za 2 dny. Ač se to zdá neskutečný, v několika situacích jsem poznal sám sebe. To, že kniha byla napsána v roce 1977, jsem věděl, ale když jsem ji četl, připadalo mi to jako ze současnosti. Bohužel za ta léta se toho u nás [...] moc nezměnilo."

Milda, ČR


Těšíme se i na vaše dojmy a reakce. Přidejte komentář nebo pište na adresu sikovnejkluk@gmail.com.

Foto: OnuRoca (www.flickr.com)

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Do Šikovného kluka jsem se začetl včera po Všechnopárty, abych zjistil, co od této knihy mám očekávat.
Asi po sedmdesáti stránkách, které byly takové rozehřívací, spíš popisné, jsem se konečně do příběhu Jimmyho natolik zakousl, že jsem knížku odložil těsně po půlnoci po přečtení posledních řádek.
Takže knihu mohu opravdu vřele doporučit. A to nejen mladým gayům či lesbičkám, ale i rodičům, zejména matkám, protože v románu nechybí pohled Jimmyho matky, která jeho příběh prožívá ze svého pohledu. A mohu se zaručit za to, že se nemusíte bát, dát knihu do matčiných rukou, neboť příběh je velmi citlivě psaný, žádné přehnané expresivní popisy. Je prostě znát, že autorkou je žena, což ovšem celému příběhu spíš přidává. Navíc je osud hlavního hrdiny uvěřitelný, což je u takovýchto niterných věcí velmi důležité.
Milda Šlehofer
milda.sleha@seznam.cz

Anonymní řekl(a)...

Šikovnýho kluka jsem v městské knihovně nalezla mezi novinkami - ještě nečtenou, vonící novotou. Už od samého začátku jsem věděla, na co se při četbě soustředit, po jakých motivech pátrat. Na obzoru mého zájmu stála identita - jakákoliv - proto ne nutně sexuální. Člověk nemusí být gay ani lesba, aby pochopil. Jako by sexuální identita byla tím jediným, s čím se člověk musí potýkat. Autorka totiž píše tak, že není možné se v příběhu nenajít. Je jedno, bude-li to znít otřepaně, ale je to jednoduše obyčejný "lidský" příběh, a právě proto tak čitelný(čtivost vynechám, to je jiné téma, neméně zajímavé). Humor je tu tmelem.
Šárka Bacon Slanina

Anonymní řekl(a)...

Plně souhlasím s předchozími příspěvky. Jarek